N O V A   S P O R T

Grup Egzersizlerinin Faydaları

17-04-2023

Image

Grup egzersizleri formda kalmanın, kilo vermenin, daha iyi bir vücut oluşturmanın ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin en etkili yollarından birisidir.

İşte size grup egzersizlerinin faydaları!

1) Bir uzman tarafından yönlendirilirsiniz.

Grup egzersiziyle ilgili en önemli nokta, derslerin bir profesyonel tarafından yönetiliyor olmasıdır. Spor salonunda ya da evde tek başına çalışmanın aksine, bir sınıfa katılmak, kişisel bir eğitmen ile antrenman yaparak, zindeliğe ve daha iyi vücut hedeflerinize ulaşmanız için en kolay ve ekonomik        yoldur.

2) Motive edicidir.

Grup egzersiz dersleri, katılımcıları çok daha performanslı çalıştırmaktadır. Eğitmenlerin motive edici ve cesaretlendirmeye yönelik davranışları insanların grup içerisinde doğal rekabet gücünün ortaya çıkmasına yol açıp, katılımcıların tek başlarına yaptıkları çalışmalardan çok daha fazla çaba göstermelerine sebep olmaktadır. Eğitmen eşliğinde gerçekleştirilen çalışmalarda son tekrarları atlamak veya başkalarının yanında pes etmek çok daha zordur.

Image

3) Daha düşük yaralanma riski vardır.

Eğitimli bir profesyonelin gözetimi altında, tekniğiniz kolayca düzeltilebilir. Bu durumun faydası katılımcıların, özellikle ağırlık kaldırdığı veya özel duruşlar uyguladığı derslerde daha sık görülmektedir.

4) Çok kolaydır.

Derslerin içerik ve süreleri önceden planlanmış olduğu için, size sadece katılmak ve gerekli talimatları yerine getirerek dersi bitirmek kalır.

5) Sosyalleşme faydası.

Derslere düzenli katılım, insanların sınıf arkadaşlarıyla arkadaşlık kurmalarına olanak tanır ve aynı zamanda motive edici destek ağı oluşturur. Benzer amaçla bir arada bulunan insanlarla gerçekleştirilen egzersizin verdiği keyif daha fazladır.

Image

 6) Antrenmanlarınıza büyük çeşitlilik katar.

Spor salonunda veya evde, kendinizi aynı egzersizleri defalarca yaparken bulabilirsiniz. Grup dersleriyle farklı antrenmanları deneyimleyebilirsiniz, bir gün dans edebilir, ertesi gün bisiklete binebilirsiniz, ardından ağırlık kaldırabilir, esneme veya boks yapabilirsiniz. Vücudun belirli bölgelerini hedefleyebilir veya tam vücut egzersizlerini deneyebilirsiniz. Bir başka deyişle; bu çeşit dersler katılımcılarına oldukça geniş bir seçim olanağı sunar.

7) Daha yüksek bir endorfin size iyi gelecektir.

Grup egzersiz çalışmaları diğer egzersizlere göre daha yüksek endorfin salınımına yol açar. Endorfinler, iyi hissetmemize yol açan hormonlardır. Bununla birlikte, müziğin birleşik etkisi, sizi bir amaca yönlendiren eğitmen, harcadığınız çaba ve egzersiz yapan bir grup insanın içinde olmanız, vücudunuzun daha fazla endorfin salgılanmasına yardımcı olur! Bu yüzden derslerden mutlu bir şekilde ayrılırsınız.

8) Eğlenceli

Bu muhtemelen listede bir numara olmalıydı! Evde ya da spor salonunda tek başına çalışmak bazen sıkıcı olabilir, ancak iyi bir eğitmenle gerçekleştirilen grup egzersiz sınıfları her zaman eğlencelidir.

WhatsApp (Destek)