N O V A   S P O R T

Trambolin Egzersizlerinin Faydaları

17-04-2023

Image

Trambolin antrenmanlarının sağlığa şaşırtıcı 5 faydası

Trambolinde zıplamak, farklı fitness seviyelerinde olan insanların keyif alabileceği eğlenceli bir tüm vücut egzersizidir. Tramboline antrenmanları, sağlayacağı birçok şaşırtıcı faydanın yanında, kardiyovasküler performansınızı ve fitness seviyenizi iyileştirmek için harika bir seçenektir.

Zıplamak kemik yoğunluğunu iyileştirir ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur.

Trambolinde zıplamanın bilinen faydalarından biri, kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olduğudur. Zıplamak, osteoporozun önlenmesi için en iyi fiziksel aktivitelerden biri olarak kabul edilir. Kemiklerimiz, maruz kaldıkları strese uyum sağlama konusunda özel bir yeteneğe sahiptir. Trambolinde zıplamak, seviyeli bir G-kuvvetine maruz bıraktığı için zamanla kemik yoğunluğunu arttırarak osteoporozu tersine çevirmeye yardımcı olacaktır.

Image

Zıplama lenfatik akışı iyileştirir

Trambolinde zıplamak, lenfatik sisteminize de oldukça iyi gelir. Lenfatik sistem, kalp gibi bir organ tarafından vücuda pompalanmadığı için dolaşım sisteminden farklıdır. Bunun yerine, lenfatik sıvı, kaslarımız ve yerçekimimiz tarafından pompalanır. Lenfatik sıvı yukarı doğru akarken, zıplama gibi dikey hareketler lenfatik dolaşımınızı artırmada mükemmeldir ve bu da vücudunuzdan toksinlerinin daha verimli bir şekilde atılmasını sağlar.

Sindirimi ve bağırsak sağlığını iyileştirir

Trambolinde zıplamak, vücudunuzun sindirim sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ritmik dikey hareket, sindirim sisteminizde bulunan kasları uyarır ve gün içerisinde tüketilen yiyeceklerin daha verimli bir şekilde işlenmesine ve emilmesine yardımcı olur.

Image

Zıplamak dengenizi iyileştirir

Daha önce bir trambolinde zıplamayı deneyimleyen insanların, zıplarken düşmenin eşiğinde olma hissine kapıldıkları bilinir. Gerçekte, motor becerilerimizi kontrol etmekte düşünüldüğünden çok daha iyiyizdir. Trambolinde zıplarken, zamanla üzerinde çok rahat olduğunuzu göreceksiniz. Bunun nedeni, bir trambolin üzerine zıplamak, oküler sinirlerinizi ve iç kulak kanalınızı uyarır, denge ve koordinasyon becerinizi geliştirir.

Akciğer kapasitesini iyileştirir

Trambolininde zıplamak, oldukça etkili bir aerobik egzersizdir. Egzersiz yapmaya başladığınızda, kalbinizin hızla kan pompaladığını ve ciğerlerinizin derin nefes aldığını göreceksiniz. Düzenli ritmik zıplama, aerobik kondisyonunuzu ve akciğer kapasitenizi iyileştirmenin harika bir yoludur. Ek olarak, bir trambolinde zıplamak, hücresel oksijenasyonu arttırdığı için sadece vücudunuzda daha fazla oksijenin dolaşımına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bu oksijenin daha verimli şekilde emilmesine neden olur.

WhatsApp (Destek)